KONTRPLAK

Projeleriniz için kaliteli çözümler...

Kontrplak ince ağaç katmanlarının fenolik reçine ile yapıştırılmış olarak birbirine çapraz dizilmesi ile elde edilen ahşap paneldir. Kontrplaklar en az üç adet ağaç katmandan üretilir. Katmanlar, üstüste gelenlerin lif yönleri birbirine dik olacak şekilde yerleştirilir. Kontrplağın yaygın olarak kullanılmasının nedeni yüksek düzeyde sağlamlığı, çekme ve şişme olasılığı olmaması, yüksek mekanik özellikleri ile çivi ve vida tutma yeteneği, kolay işlenebilirliği ve dekoratif olmasıdır. Üretimi ise Kavak, Kayın, Huş, Çam ve aynı zamanda Okoume, Ozigo, Eyong ve Tetra gibi Egzotik türündeki ağaçlar kullanılarak yapılmaktadır. Ayrıca Kontrplak üretiminde kullanılan bütün ağaçların kombinasyonundan da imalat yapılabilmektedir ve bu tür kontrplaklar "Kombi Kontrplak" olarak adlandırılmaktadır.

Kontrplak üretiminde genellikle üre formaldehit, melamin formaldehit ve fenol formaldehit (WBP) olmak üzere üç çeşit tutkal kullanılır ve kontrplaklar bu tutkal türlerine göre Normal, Beton ve Marin olmak üzere sınıflandırılırlar.

Üre formaldehit tutkalı kullanılan kontrplaklar genel amaçlı kontrplaklar olup kapalı yerde kullanımlar için uygundur. Beton kontrplaklarda kullanılan MUF (Melamin Üre Formaldehit) tutkalın reçinesi açık yeşil renklidir, üre formaldehit reçinesinin içerisine melamin katılarak suya ve neme dayanıklı hale getirilen MUF tutkalı ile üretilen beton kontrplaklar genelde dış ortamda ve kapalı ortamda rutubetli yerlerde kullanılır. Marin Kontrplak'tan ayrılan özellikleri başlıca ısıya dayanıklı olmamaları ve kimyasal etkileşimlerde tutkal bağlarının zayıflaması ve sıcak preslerde üzerlerine sağlıklı baskı yapılamamasıdır. WBP (Fenol Formaldehit Tutkalı) kullanıldığında ise dış hava koşullarına uygun Marin Kontrplaklar elde edilir. 

Kullanım Alanları:
İnşaat Sektörü, Çatı Yapımı, Mobilya Sektörü, Paketleme ve Ambalaj Sanayi, Ulaştırma-Otomotiv Sektörü, Reklam ve Tabela Yapımı, Dorsecilik, Gemi İnşaatı, Tekne ve Yat İmalatı, Sahne ve Tribün Yapımı, Hediyelik Eşya Yapımı vb.

Ölçüler:
3-4-5-6-6,5-7-8-9-10-12-15-18-20-21-24-30-40-50 mm
1700x2200 mm - 1250x2500 mm - 1525x1525 mm